Konzervatórium - čoskoro už aj vo vašej "Hornej-Dolnej"!

Autor: Jana Ovšonková | 23.7.2013 o 20:16 | (upravené 24.7.2013 o 11:42) Karma článku: 10,23 | Prečítané:  1412x

Všade sa o tom žiaľ len šepká, (bohužiaľ nikde sa to nerieši) ale na Slovensku rastú herci ako huby po daždi. Na prvý pohľad je úžasné vedieť, že žijem v krajine, ktorá pravdepodobne prekypuje filmovou a divadelnou tvorbou! Ale realita bohužiaľ nie je taká akoby sa na prvý pohľad zdalo a aj tu bohužiaľ ide o peniaze, a šťastie či potreby človeka sú ďalej než v úzadí. Povedzme si úprimne, takmer všetci v istom pubertálnom veku chcú byť hercami, skoro tak ako v škôlke smetiarmi. Smutné je však to, že na tom niekto dokáže zarábať.

 Jana Ovšonková

 

Stredné herecké školy nie sú na škodu, lebo skutočne talentovaný jedinec sa dostane pod šikovné ruky pedagóga ešte vo veku, kedy je viac či už pohybovo, alebo psychicky disponovaný a ohýbateľný.  Napríklad Štátne Konzervatórium v Bratislave za svoju pomerne dlhú existenciu vychovalo nejedného šikovného herca. Túžba stať sa ďalším Maštalírom, či Nelou Pociskovou je veľká, čo je fajn, lebo na prijímacích pohovoroch sa premelie dostatočne veľa uchádzačov a jednoducho povedané - je z čoho vyberať. To by však taktiež platilo za iných podmienok, ak by umeleckých škôl s hereckým odborom nebolo ako maku. A v konečnom dôsledku aj vysoké šance na prijatie - ak nie v Bratislave, či Košiciach, tak možno aj vo vašom meste. Tak poďme na to!

- Štátne konzervatórium v Bratislave

- Cirkevné konzervatórium v Bratislave

- Muzikálové konzervatórium Alkana v Bratislave

- Súkromné konzervatórium Dezidera Kardoša v Topoľčanoch

- s pobočkou v Prešove

- Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium Martin

- Súkromné konzervatórium v Nitre

- Konzervatórium Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici

- Konzervatórium v Košiciach (Timonova 2)

- Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Košiciach (Požiarnická 1)

- pobočka v Hnúšti a v Bardejove

- Konzervatórium Košice (Exnárova 8)

- Súkromné konzervatórium (Košice, Kmeťova 23)

- Pink Harmony vo Zvolene

 

Ak dobre počítam, (aj s pobočkou Topoľčany v Prešove, Košíc v Hnúšti a Bardejove) máme na Slovensku 15 hereckých stredoškolských tried. Optimálny počet študentov v jednom hereckom kolektíve je 10-13, pričom sa prijíma v mnohých prípadoch aj po 20 študentov. Ak budem dobrá a z brucha poviem, že v každom hereckom ročníku je  počnúc aj s Vysokou školou múzických umení v Bratislave a Akadémiou umení v Banskej Bystrici 15 študentov, tak priemerne vyjde ročne na Slovensku (15x17) 255 ľudí spôsobilých vykonávať hereckú profesiu. Obávam sa, že ak by sa urobil riadny prieskum, čísla by boli vyššie.

Čo obnáša štúdium herectva na konzervatóriu?

Program hudobno-dramatického odboru je úzko odborne zameraný. Rozvrhy študentov obsahujú výlučne umelecké predmety s výnimkou cudzích jazykov a slovenského jazyka. Maturita pozostáva z praktickej časti - maturitné predstavenie, skúška zo spevu a tanca. Ďalej sa maturuje zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka, dejín hudby, dejín divadla a z rozboru drámy. Človek, ktorý vyštudoval konzervatórium od základnej školy nemal predmety ako je matematika, fyzika, chémia, zemepis...atď. Čo je na jednej strane v poriadku, lebo študent herectva aj napriek tomu strávi v škole nadmerne veľa času a samotný rozvrh študenta je náročný, či už fyzicky, alebo psychicky a  nehovoriac o tom, že nutná je takisto aj domáca príprava. To by naozaj bolo v poriadku, ak by ročne nekončilo cca vyše 200 študentov!

Pýtam sa - je potrebné na Slovensku toľko hereckých ročníkov a vôbec stredných umeleckých škôl? Uťahujeme opasky na nesprávnych miestach. Na čom záleží?? Lebo mám pocit, že šťastie  a vzdelanie mladých ľudí to nie je.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obec, kde sa nestrácajú eurofondy, stavia wellness centrum

Starosta Raslavíc Marek Rakoš dokázal za dva roky vybudovať 80 pracovných miest pre sociálne slabé skupiny.

DOMOV

Kaliňák prečkáva Plavčana v zahraničí, dosiaľ šlo o jeho hlavu

Minister vnútra je už dlhšie na dovolenke.


Už ste čítali?