Medvede v Tatrách sa prebudili, kompetentní však spia zimným spánkom

Autor: Jana Ovšonková | 27.4.2016 o 15:54 | (upravené 27.4.2016 o 16:10) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  676x

Média už nejaký ten týždeň informujú o mimoriadnej situácii, mesto Vysoké Tatry sužuje nadmerný výskyt medveďov. "Našťastie, doteraz sme nezaznamenali žiadne napadnutie človeka.“ Pýtam sa – do kedy budeme čakať?!

Média už nejaký ten týždeň informujú o mimoriadnej situácii, mesto Vysoké Tatry sužuje nadmerný výskyt medveďov. Som obyvateľka mesta a takisto ma veľmi znepokojuje tento stav. Musím však konštatovať, že od vyhlásenia mimoriadnej situácie (8. apríla 2016) nepociťujem, že by mesto nejakým spôsobom výrazne zakročilo. Podľa posledného článku Popradského Korzára (http://poprad.korzar.sme.sk/c/8176516/tolko-medvedov-pri-domoch-ako-teraz-to-v-tatrach-este-nezazili.html#ixzz470akUK9s ) sa situácia stále zhoršuje. V článku sa súčasný primátor Ján Mokoš vyjadruje, že ak budú v projekte na vybudovanie tzv. staničiek na kontajnery úspešní, s realizovaním tohto projektu začnú „už“ v septembri. Tatry majú pred sebou potencionálne úspešnú letnú sezónu, ak však mestskí činitelia budú naďalej spať medvedím spánkom a neuvedomia si že mimoriadna situácia vyžaduje aj mimoriadne riešenia, ktoré nastolia okamžite, nebudem sa čudovať, keď sa z turistickej sezóny vykľuje medvedio-gastronomická.  Náčelník mesta Miroslav Kolodzej sa takisto pre Korzár vyjadril: „Už sme zaznamenali aj priame ataky. Vo Vyšných Hágoch zaútočil medveď na psa. Bolo to blízko bytového domu. Našťastie, doteraz sme nezaznamenali žiadne napadnutie človeka.“ Pýtam sa – do kedy budeme čakať?  Áno, medveď by človeka nemal napadnúť, ak však nešťastnou náhodou sa dostane človek do bezprostrednej blízkosti, nechcem si predstaviť akú tragédiu môže spôsobiť zaskočený medveď. Tento problém nie je novinkou, zlá situácia bola aj minulý rok, čoho dôkazom je článok Podtatranských novín ( http://www.podtatranske-noviny.sk/2015/12/od-medvedov-si-na-chvilu-oddychneme/ ), z ktorého sa veľa nového nedozviete. Stále dookola sa hovorí o tom istom.

Ešte k tomu v takejto mimoriadnej situácii si dovolí mesto sporadicky vypnúť  v noci pouličné osvetlenie v časti Sibír, čoho som bola niekoľkokrát svedkom. V tejto časti sú bytovky a rodinné domy, ubytovacie zariadenia a takisto niekoľkokrát hlásený výskyt medveďa. Postoj k tejto situácii hodnotím preto nanajvýš za nezodpovedný a vyzývam ako primátora mesta a jeho podriadených, ako aj (čo kritizuje primátor Tatier v článku Podtatranských novín) ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia, aby sa prestali tváriť, že problém sa týka len samosprávy a aby prišli čo najrýchlejšie s viditeľným riešením. Do septembra ostáva ešte päť mesiacov!!! Myslím, že je nemysliteľné spoliehať sa na „vieru“ že projekt na zabezpečenie kontajnerov sa podarí. Veľa Tatrancov nemôže počkať v aute kým z pred ich obydlia odíde medveď, lebo sa pohybujú výlučne pešo. Takisto v meste žije veľa dôchodcov, ktorí nie sú už tak čiperní  aby vzali v príhodnej situácii nohy na plecia. Odvďačme sa im - nie papučami a pohostením pred komunálnymi voľbami, ale urgentným riešením situácie, vtedy naozaj preukážeme, že si ich vážime. Toľko rada do nasledujúcej kampane.
 

O rozvoj cestovného ruchu má v posledných rokoch výrazný záujem takisto aj jedna zo slovenských finančných skupín, ktorá ponúka okrem iného aj najlepšiu kávu v Tatrách. Len či bude medveďom chutiť, keď nebude turistov. Myslím, že by táto „dvojpísmenková“ značka vedela ponúknuť nejakým spôsobom pomoc pre urgentné riešenie ..ktovie, možno sa mýlim, veď prečo by to robili, nie?!

Do septembra času dosť, ak stretnem medveďa, poviem nech odkáže kamarátom, nech dovtedy, kým sa nezabezpečia kontajnery, sa správajú slušne. Lebo čím menej turistov, tým menej smetí... čím viac smetí, tým viac medveďov??? Tešíme sa!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Atentátnik zabil na koncerte v Manchestri 22 ľudí

Polícia potvrdila, že vo vstupnej hale sa odpálil samovražedný atentátnik. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Teror siahol na deti

Útok na štadión plný mladých ľudí jasne naznačuje, že pre teroristov neexistujú hranice.

SVET

Briti vedia bojovať proti terorizmu, no nezastavia všetkých

Prečo boli tak často o krok pred teroristami?


Už ste čítali?